Multiple Teams · Spring Sport Accomplishments


Now that all of the Spring Sports are complete, here is a summary of the season.

Baseball

Metro – ?, District – 3rd

Crew

State Champion

Flag Football

Metro – ?, District – 8th

Lacrosse (B)

Metro, District Champion, Region – 3rdState – 9th

Lacrosse (G)

Metro Champion, District – 2nd

Softball

Metro – 2nd, District – 3rd

Tennis (B)

Metro – 2ndDistrict Champion, Region – 2ndState – 9th

Tennis (G)

Metro – 2nd, District – 2ndRegion Champion, State – 3rd

Track (B)

Metro, District Champion, Region – 7th, State – 20th

Track (G)

Metro, District Champion, Region – 2ndState – 2nd

Volleyball (B)

Metro – 5th, District – 5th

Water Polo (B)

Metro, District Champion, Region – 3rdState – 9th

Water Polo (G)

Metro, District Champion, Region – 2ndState – 5th

Weightlifting (B)

Metro – 8th, District – 8th, Region – 8th

Summary

15 Metro Championships

14 District Championships

4 Region Championships

2 State Championships

2 State Runner Up

Top 10 Finish in State – 9 teams




Team Championships


Metro Champions

Girl’s Bowling                                  Boys’ Swimming

Competition Cheer                         Girls’ Swimming

Girls’ Cross Country                      Boys’ Track

Football                                            Girls’ Track

Boys’ Golf                                         Girls’ Volleyball

Boys’ Lacrosse                                 Boys’ Water Polo

Girls’ Lacrosse                                 Girls’ Water Polo

Boys’ Soccer


District Champions

Girls’ Cross Country                       Girls’ Swimming

Football                                             Boys’ Tennis

Boys’ Golf                                         Boys’ Track

Girls’ Golf                                         Girls’ Track

Boys’ Lacrosse                                 Girls’ Volleyball

Boys’ Soccer                                     Boys’ Water Polo

Boys’ Swimming                              Girls’ Water Polo

 


Region Champions

Competition Cheerleading           Boys’ Golf

Girls’ Cross Country                     Girls’ Tennis


State Runner Up

Competition Cheerleading

Girls’ Track


State Champions

Crew

Girls’ Cross Country




Individual Championships


Metro Champions

Rafaella Gibbons – Cross Country

Hector Rodriguez – 100 Yd Breast

Payton Cutlip – Diving

Caroline Cooper – 200 Yd IM

Brooke Nicholas – 50 Yd Free

Caroline Cooper – 100 Yd Fly

Girls’ 200 Yd Free Relay

Girls’ 400 Yd Free Relay

Boys’ 400 Yd Free Relay

Rafaella Gibbons – 1600 Meter Run

Melanie White – 800 Meter Run

Lindsey Hunter – 3200 Meter Run

Elizabeth Nix – Pole Vault

Sage Bertran – 110 Meter Hurdles

4×100 Meter relay

Sage Bertran – 300 Meter Hurdles

Dominick Scartz – 3200 Meter Run

4×400 Meter relay

Dylan Jean-Baptiste – Triple Jump


District Champions

Rafaella Gibbons – Cross Country

Moriah Freitas – 200 Yd Free

Caroline Copper – 100 Yd Fly

Brooke Nicholas – 100 Yd Free

Caroline Copper – 100 Yd Back

Boys’ 400 Yd Free Relay

Rafaella Gibbons – 3200 Meter Run

Girls’ 4×800 Meter Relay

Sage Bertran – 110 Meter Hurdles

Girls’ 4×100 Meter Relay

Boys’ 4×100 Meter Relay

Magella Jacks – 300 Meter Hurdles

Sage Bertran – 300 Meter Hurdles

Jadon Tirado – 200 Meter Dash

Elizabeth Nix – Pole Vault

Dylan Jean-Baptiste – Triple Jump


Region Champions

Hector Rodriguez – Swimming – 100 Yd Breast

Chase Moscovitz – Weightlifting – 129 lb class

Sage Bertran – 300 Meter Hurdles

Rafaella Gibbons – 3200 Meter Run

Rafaella Gibbons – 1600 Meter Run

Elizabeth Nix – Pole Vault

Girls’ 4×800 Meter Relay


State Champions

Rafaella Gibbons – State Champion – 1600 Meter Run




2017-18 FHSAA Floyd E. Lay

“Sunshine Cup” All Sports Award

These are unofficial point totals with Baseball, Flag Football and Softball remaining

Overall Standings

CLASS 8A                                        

  1. Winter Park HS, 125
  2. Oviedo HS, 112
  3. Lake Mary HS, 103
  4. Newsome HS (Lithia), 88
  5. Spruce Creek (Port Orange), 86

Girls Standings

CLASS 8A

  1. Winter Park HS, 86
  2. Lake Mary HS, 78
  3. Oviedo HS, 70
  4. Newsome HS (Lithia), 64
  5. West Orange HS (Winter Garden), 58

Boys Standings

CLASS 8A

  1. Columbus (Miami), 58
  2. Olympia (Orland0), 50
  3. Oviedo HS, 42
  4. Riverview HS (Sarasota), 40
  5. Seminole (Sanford), 39
  6. Winter Park HS, 39

Here is how WP points were earned

Girls’ Cross Country – State Champion (20 points) + Region Champion (2 points) + District Champion (2 points) = 24 points

Competition Cheer – State Runner Up (12 points) + Region Champion (2 points) = 14 points

Girls’ Track – State Runner Up (12 points) + District Champion (2 points) = 14 points

Boys’ Golf – 3rd in the State (9 points) + Region Champion (2 points) + District Champion (2 points) = 13 points

Girls’ Tennis – 3rd in the State (9 points) + Region Champion (2 points) = 11 points

Football – 5th in the State (6 points) + District Champion (2 points) = 8 points

Girls’ Water Polo – 5th in the State (6 points) + District Champion (2 points) = 8 points

Boys’ Lacrosse – 9th in the State (3 points) + District Champion (2 points) = 5 points

Boys’ Tennis – 9th in the State (3 points) + District Champion (2 points) = 5 points

Girls’ Volleyball – 9th in the State (3 points) + District Champion (2 points) = 5 points

Girls’ Golf – 13th in the State (3 points) + District Champion (2 points) = 5 points

Girls’ Swimming – 13th in the State (3 points) + District Champion (2 points) = 5 points

Boys’ Soccer – District Champion (2 points) = 2 points

Boys’ Swimming – District Champion (2 points) = 2 points

Boys’ Track – District Champion (2 points) = 2 points

Boys’ Water Polo – District Champion (2 points) = 2 points




2017-18 FHSAA Academic Team Champion Award

Overall Standings

9A Team standings after the Fall and Winter sport results

  1. Spruce Creek – 68
  2. Boone – 38
  3. Martin County – 38
  4. Vero Beach – 37
  5. West Orange – 35
  6. University (Orlando) – 33
  7. Oviedo – 32
  8. Riverview (Sarasota) – 28
  9. Winter Park – 27
  10. George Jenkins – 22

How we earned points

Top 10 earn points

Girls’ Basketball – 7 points

Girls’ Swimming – 6 points

Boys’ Basketball – 4 points

Girls’ Volleyball – 4 points

Girls’ Weightlifting – 3 points

Girls’ Soccer – 2 points

Boys’ Soccer – 1 point

Team Results

Boys’ Basketball – 3.132 (7th place)

Girls’ Basketball – 3.547 (4th place)

Boys’ Bowling – 3.353 (19th place)

Girls’ Bowling – 3.492 (15th place)

Competition Cheer – 3.391 (16th place)

Boys’ Cross Country – 3.415 (19th place)

Girls’ Cross Country – 3.616 (17th place)

Boys’ Golf – 3.216 (28th place)

Girls’ Golf – 3.426 (29th place)

Boys’ Soccer – 3.351 (10th place)

Girls’ Soccer – 3.575 (9th place)

Boys’ Swimming – 3.298 (19th place)

Girls’ Swimming – 3.670 (5th place)

Girls’ Volleyball – 3.539 (7th place)

Girls’ Weightlifting – 3.493 (8th place)